Ankara Protez Diş

1

ANKARA PROTEZ DİŞ

Bir ya da birden fazla dişinizi kaybettiğiniz zaman ağız sağlığınız bozulur. Estetik olarak da dişlerinizin görüntüsü en başta sizi rahatsız eder. Hatta diş kaybı, konuşmanızı da etkiler. Bu durum ortamda konuşmaya cesaret edememeye neden olur ve  özgüven eksikliği oluşturur. Ankara protez diş ile kaybettiğiniz dişlere tekrar sahip olabilirsiniz.

Dişlerinizin bakımını düzenli de yapsanız beklenmedik bir nedenden dolayı bazen  dişleriniz de  sorunlar yaşayabilirsiniz. Dişlerinizin çürümesi, sararması, kırılması halinde doktorunuz size farklı tedavi yöntemleri kullanır. Ancak eğer diş kurtarılacak bir durumda değil ise diş kaybı yaşanmış ise protez diş takılır. Protez diş ile ağzınız eski sağlığına kavuşur.

Protez Diş Nasıl Yapılır?

İşlevini yapamayan dişin yerine yapılan dişe protez diş denir. Yapısı genellikle akrilik ya da porselenden oluşur. Ağrısız yapılır. Protez diş çeşitleri 2’ye ayrılır.

  1. Sabit Protez Diş

Sabit protez dişler hastanın takıp çıkaramayacağı dişlerdir. Çoğunlukla az diş kaybı yaşamış hastalara yapılır.

İlk başta sabit protez yapılacak diş çıkarılır ve takılacak olan yer temizlenir. Sonra hazırlanan diş kaplanır. Daha sonra hastanın ağzına yerleştirilir. Hazırlanma süreci yaklaşık 10 gündür. Bu süreçte hasta düzenli olarak kontrol edilir. Protez diş takıldıktan sonra tedavi biter.

Ömrü hastanın onlara bakımıyla ilgilidir. Eğer iyi bir ağız bakımı yapılırsa uzun süre kullanılabilir. Estetik açıdan da diğer dişlerle aynı görünür.

  1. Hareketli Protez Diş

Diş kaybı çok olan ya da bölgesel olan hastalara yapılan bir tedavidir. Sabit protezin tersine çıkarılıp takılabilir. İşlemi yapacak doktor önce diş kayıplarına bakar. Daha sonra hastanın diş ölçülerini alır. Protez dişler hazırlanıncaya kadar gerekli bulursa geçici diş takar. Hazırlanması sabit proteze göre biraz daha uzun sürer. Hazır olunca da hastaya protez dişleri takılır. Ve nasıl kullanması gerektiği konusunda bilgi verilir.

Protez diş taktıktan sonra diş sağlığınız eski haline kavuşur. Olmayan dişlerinizin oluşturduğu konuşma sıkıntıları, yemek yeme güçlüğü, kötü görüntü, kısacası diş kaybından dolayı çektiğiniz bütün çile biter ve sağlığınıza kavuşursunuz.

Protez Diş Bakımı ve Temizliği

Dişlerde oluşan plak, tartar, lekeler protez dişlerde de oluşur. Bunların oluşmaması için günlük düzenli olarak diş bakımınızı yapmalısınız. Düzenli yapılan diş protezi bakımı diş protezinin ömrünü de uzatır.

  • Yemekten sonra hastanın çıkardığı protez bol su ile yıkanmalı ve artıklar temizlenmelidir.
  • Sabit protezler ise diş fırçaları ile ya da doktorun verdiği ara yüz fırçaları ile temizlenmelidir. Gerekirse diş ipi kullanılabilir.
  • Her öğünden sonra plak ve leke oluşumu için dişleri protezler fırçalanmalıdır.
  • Fırçalama yapılırken protez bakım malzemeleri kullanılabilir. Ancak aşındırıcı özelliği olan malzemeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunlar protezin çizilmesine neden olur.
  • Özel ara yüz fırçaları ya da yumuşak diş fırçaları kullanılabilir.
  • Eğer hareketli protez kullanılıyorsa geceleri özel bir sıvı da bırakılabilir.
  • Proteze işlemiş bir leke var ise ancak doktor tarafından temizlenmelidir.

Düzenli yapılan bir bakım ve temizlik estetik görünümü sağlar. Ağız da oluşan kötü kokuyu önler. Protez altındaki dokunun tahriş olmasına engel olur.  Ağızda enfeksiyon oluşmaz.

Ankara Protez Diş Fiyatları 

Ankara protez diş fiyatları, diş kaybına ve yapılacak çeşide göre değişir. Sabit diş protezi mi yoksa hareketli protez mi koyacağınızı belirledikten sonra doktorunuz fiyat belirler. Aynı zamanda yerine takılacak protez diş sayısı fiyatı etkiler. Çok tercih edilen bir ağız sağlığını kurtarma yöntemidir.  Ankara protez diş fiyatları uygundur ve en kaliteli malzemeler kullanılarak yapılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.