Ankara Kanal Tedavisi

2

Kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi günümüzde diş hekimlerimizin dişin çekilmesini kişinin yaşadığı ağrı apse ve benzeri ağrılı süreçleri sona erdirmek için başvurdukları yöntemlerin başında gelmektedir. Uygulanacak bu tedavinin detaylarına geçmeden önce dişin genel yapısı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Diş dıştan içi doğru katmanlardan oluşan bir yapıdır ve bu yapıları sırayla mine, dentin ve pulpa ismi verilen üç ana tabaka oluşturur. Dişin merkezinde ise bir boşluk vardır ve bu boşluk kök kanalı olarak adlandırlır. Pulpa dediğimiz yapı ise dişin kök kanalı içindeki yumuşak dokulu kısımdır. Bu dokunun içinde dişin beslenmesini sağlayan kan damarları ve sinirler bulunur.

Kanal tedavisinin uygulanmadığı dönemlerde dişte  oluşan enfeksiyon ve enflamasyonun pulpa tabakasına ilerlemesi durumunda dişin yeniden kurtarılması için herhangi bir işlem yapılamayıp diş çekilirdi. Fakat diş sağlığı alanındaki olumlu gelişmeler ile birlikte dişin zarar gören ve enfeksiyonlu olan bu pulpa tabakasının temizlenip yeniden özel dolgular ile doldurulması ve dişin çekilmesinin önüne geçilmiştir. Pulpa tabakasının içinde yer alan sinirler ve temizleme aşamasında alınmış olsa da diş temel görevlerini yerine getirmeye devam edebilecektir.

Çünkü dişler oluşumlarını tamamlamak için dişetlerinden fırlayıp son hallerini aldıktan sonra içlerindeki sinirler artık sıcak ve soğuk hissini iletmek gibi duyusal işlevlere sahip olacaktır. Dişin sinir dokularında veya pulpasında oluşan bir hasar veya zedelenme durumunda parçalanma başlar ve bu parçalanmayla birlikte burada bakterilerin üreyip çoğalması kaçınılmaz bir durum haline gelir. Daha sonrasında ise bakteriler kimi zaman tüm dişleri etkileyecek bir enfeksiyona ve apseye neden olabilecektir.

Apse denilen rahatsızlık ise diş köklerinin sonunda oluşmuş olan içinde irin bulunan bir şişliktir. Diş çürükleri diğer sağlık sorunlarının yanında yeteri kadar dikkat edilmeyen bir rahatsızlık olsa da gerekli tedavinin yapılmadığı durumlarda kemik kaybına kadar götürebilen geri dönüşü mümkün olmayan sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Kanal tedavisi ne kadar sürer, kanal tedavisi nasıl yapılır?

Kanal tedavisi yöntemi dişin durumuna ve hasarın büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hasarın büyüklüğüne göre tek seans veya iki seans sonunda tedavi tamamlanmaktadır. Fakat enfeksiyon tüm çeneyi kaplayan bir enfeksiyon şeklinde olursa ancak bu durumlarda üçüncü seans gerekmektedir. Kanal tedavisi alanında uzman diş hekimi ve endodonstist tarafından gerçekleşmektedir. Endodontist diş özünün veya diş siniri hastalıklarının teşhisi ve önlemesi ve tedavisinde uzmanlaşmıştır.

Kanal tedavisi işlemine karar verildiğinde uygulanması gereken basamaklar vardır. Bunlardan ilki diş röntgenidir.  Diş hekimi bu işleme başlamadan önce hasarın ne boyutta olduğunu görmek isteyecektir. Dişte bir enfeksiyon var mı ve başka diş köklerinde de zarar olup olmadığı ancak bu panoramik röntgen sayesinde anlaşılabilmektedir. Röntgen filminin incelenmesi ve karar aşamasından sonra ilk aşama sonra erer. Ardından kişinin işlem sırasında bir ağrı ve acı duymaması için aneztezi işlemine başlanılır. Lokal bir aneztezi uygulanır. Anztezi sonrasında Pulpektomi denilen işleme başlanır.

Dişe kaviteden denilen bir boşluk açılır ve zarar görmüş pulpa tamamen çıkarılır. Daha sonrasında ise köklerde pulpanın çıkarılmasıyla oluşan boşuklara guta perka adı verilen bir madde doldurulur ve ardından simanla kapatılır. Kapatma işlemini kimi zaman hemen gerçekleştirmeyen hekimler de bulunmaktadır. Dişin kökünde enfeksiyon olduğunu düşünen hekimler oraya bir ilaç enjekte ederek bir hafta kadar bekleyerek doldurma işlemini hemen gerçekleştirmezler.

Kanal tedavisi sonrasında ağrı:

Kanal tedavisi hastayı zor durumda bırakan ağrısını azaltmak ve dişi çekilmekten kurtarmak için başvurulan bir yöntemdir. Eğer dişte kuvvetli bir ağrı ve enfeksiyon mevcutsa işlem sonrasında birkaç gün süren bir hassasiyet olabilir. Ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir ve hasta normal hayatına dönebilir.

Diğer tüm sağlık hizmetlerinde olduğu gibi kanal tedavisi de hekim tanısı ve önersin de gerçekleşecek bir işlemdir. Detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için bizlere iletişim numaramızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.