Ankara Diş Teli Tedavisi

323

Ankara Diş Teli Tedavisi

Fotoğraf çekinirken veya gülümserken elinizi ağzınıza götürdüğünüz durumlar olmuştur bu gibi durumlarda ortodontiste başvurarak diş teli tedavisi uygulanır. Dişlerin yamuk olması veya çenede ki şekil bozukluklarından dolayı diş teli tedavisine ihtiyaç duyulur. Diş teli tedavisini ortodontist dediğimiz hekimler özel bir şekilde takip ederek tedavi ederler. Ortodonti tedavisi, diş telleri ve çene operasyonu yapan alandır. Diş teli tedavisi ile ileride yaşanabilecek problemlerinde önüne geçmiş oluruz. Fakat diş teli tedavisi uygulandıktan sonra da dişler eski pozisyonuna dönmek ister ve bozulmalar olabilir. Bunun önüne geçmek için bazı aperetler verilecektir sizlere bunları düzenli bir şekilde kullanmakta fayda vardır.

Diş Teli Tedavisi Yapılırken Acı Duyar Mıyız?

Diş telleri takıldıktan sonra birkaç gün ağzınızda gariplik hissedebilirsiniz. Diş telleri takıldıktan sonra ki birkaç gün ısırırken dişlerde hassasiyet olacağından dolayı biraz ağrıyabilir. Gerekli durumlarda doktorunuz ağrı kesici önerecektir. Fakat bu ağrı uzun süre sürmez. Braket ve teller takılırken acı yaşanmaz. Diş telleriniz takıldıktan sonra bazı gıdaları tüketmemeniz gerekmektedir. Asitli ve yapışkan şekerler gibi yiyeceklerden uzak durmalıyız çünkü diş tellerine zarar verebilir ve ağrı hissedebilirsiniz. Diş telleri takıldıktan sonra bir hafta boyunca konuşmada biraz bozukluklar yaşanabilir ama bu süreci atlattıktan sonra alışırsınız ve herhangi bir problem yaşanmaz genellikle. En son süreçte braketler çıkarılırken yapışkanların izleri kalabilir ama özel cila maddeleriyle temizlenir ve bu işlemde herhangi bir acı hissedilmez. Diş telleri takıldıktan sonra dikkat etmemiz gereken unsurlardan biri de ağız temizliğine dikkat etmeliyiz çünkü yediğimiz yiyeceklerden kalan artıklar diş tellerinde kalabilir ve bunlarda çürüklere yol açabilir.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Dişlerinizde herhangi bir problem yaşıyorsanız öncelikle dişler tedavi edilir ve daha sonra diş teli tedavisine başlanır. Bu süreç başladıktan sonra ortalama 18 ila 24 ay arasında tamamen bitmiş olur. Ancak bazı durumlarda bu süre 30 aya kadar uzayabilmektedir. Belirli aralıklarla ortodontistiniz tedaviyi görmek amacıyla sizi çağıracaktır. Genellik ayda bir veya iki ayda bir randevulara gitmeniz gerekir.

Diş Teli Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Diş teli tedavisinde de bazı çeşitler ve farklılıklar mevcuttur. Üç şekilde tedaviye başlayabilirsiniz porselen diş teli, seramik braket diş teli ve metal diş teli. Porselen diş teli tedavisi, ağzında braket diş teli taşımak istemeyen veya zorlanan kişiler için bir yöntemdir. Seramik diş teli tedavisi, yetişkinler için braket olarak da bilinen porselen şeklindedir. Metal diş teli tedavisi, görüntü açısından belirgindir ve bazı kişileri rahatsız ediyor ancak daha dayanıklı olduğu için tedavi süresinde kısalma yaşayabilirsiniz. Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz görünmez diş teli tedavisi ortaya çıkmıştır. Görünmez diş teli dışarıdan görünenin aksine öne doğru değil arkaya doğru teller monte edilerek oluşturulur. Böylelikle ağızda istenmeyen bir görüntü oluşmayacak ve estetik görünümden çok fazla şey kaybetmemiş olursunuz. Görüntüyü kaybetmemek için şeffaf diş telleri tedavisi de uygulanmakta fakat görünmez diş telleri daha rahat olabilen bir tedavi yöntemidir.

Ankara Diş Teli Tedavisinin Fiyatları

Diş teli tedavisinin fiyatları kişiden kişiye değişmektir. Bir ortodontiste danıştıktan sonra sizi muayene edecek ve ona göre fiyat belirleyecektir. Diş teli tedavisinden önce çekilmesi veya tedavi edilmesi gerekecek diş varsa fiyatta artış olacaktır. Genellikle Ankara diş teli tedavisi fiyatı 3.000 ila 7.000 TL arasında değişmektedir. Ancak görünmez diş teli tedavisi uygulanacaksa fiyatta biraz daha yükselme görebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.