Ankara Diş Kaplama

2

ANKARA DİŞ KAPLAMA

Dişlerimiz, gerek ağız sağlığımız, gerek insanlar içindeki estetik duruşumuz için çok önemli bir yere sahiptir. Zamanla dişlerimiz üzerinde; kırıklar, çatlaklar, çürümeler, lekeler meydana gelir ve kayıplar yaşayabiliriz. Buna ek olarak, daha estetik bir gülüşe de sahip olmak isteyebiliriz. Oluşan bu nedenlerle kaybettiğimiz dişlerimize ve sağlıklı bir ağza yeniden sahip olmak için diş kaplama tedavisi uygulanır.

Ankara diş kliniği, diş kaplama hizmetiyle dişlerinizin istediğiniz görünüme kavuşmasına olanak sağlar. Bu konuda aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Diş kaplama nedir ve nasıl uygulanır?

Diş kaplama; dişi daha sağlıklı ve estetik bir hale getirmek için, dişlerin ön veya tüm yüzeyine ince, kabuk vb. farklı malzemelerin yerleştirilmesi işlemidir.

Bir kaplama işleminde yapılacak ilk işlem, diş ölçümüdür. Kaplama malzemesi de seçildikten sonra, dişlere temizleme işlemi uygulanır. Kaplama için hazırlanan kalıplar geçici olarak diş üzerine yerleştirilir. Dişin kalıba uyum sağlayıp sağlamadığına bakılmak için, kişi bir müddet bu geçici kalıpla yaşar. Bu süreçte herhangi bir sorun yaşanırsa, kalıp çıkarılır ve gerekli tedavi uygulanır. Daha sonra kaplama işlemi gerçekleştirilir ve tedavi sona erer. Dişlerin kaplanması için bazı durumlarda dişlerde aşındırma yapılabilir. Bu aşındırma, kaplamanın cinsine ve estetik beklentiye göre değişkenlik gösterir. Diş kaplama işlemi 3 seansta biten bir işlemdir. Ancak kişinin ve dişinin durumuna bağlı olarak bu durum değişebilir.

Diş kaplama yapılırken acı duyar mısınız, diş kaplamanın bakımı nasıl olmalıdır?

Ankara diş kaplama için kliniğimizde uygulanan diş kesim ya da aşındırma işlemleri sırasında, verilen anestezi sayesinde herhangi bir acı hissedilmez. Oluşacak soğuk ve sıcağa bağlı sızlamaların önüne geçilir. Bazı hastalarda hafif de olsa sızlamalar görülse de, genel olarak bu süreç ağrısız gerçekleşir. Sıcak soğuk hassasiyeti olanların, alışma sürecinden sonra bu hassasiyetin kaybolduğu gözlenir.

Ankara diş kaplamada kliniğimiz olarak diş bakımı tavsiyelerimiz her zaman yapılan diş bakımından farksızdır. Diş sağlığımız açısından uyguladığımız günlük bakımlar, diş kaplamadan sonra da devam etmelidir.

Diş kaplama çeşitleri nelerdir?

Diş kaplama yapılmadan önce gerekli analizlerden geçilip, hastanın ağız sağlığı açısından en uygun yöntem tespit edilir. Günümüzde en çok tercih edilen diş kaplama yöntemleri; porselen kaplama, metal destekli kaplama, zirkonyum kaplama, seramik kaplama şeklindedir.

Porselen kaplama: En çok kullanılan yöntemlerden biri olan porselen kaplama, Ankara diş kliniğimizde de sık kullanılan kaplamalardandır. Diş üzerine ince bir tabak ve porselen şeklinde uygulanır. Dişlerinizin hem rengini hem de şeklini değiştirerek, estetik bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Genellikle 5-7 gün arasında işlemler sonlanır. Gerekli bakımlar yapıldığında porselen dişler 10-15 yıl ömre sahiptir.

Metal destekli kaplama: En eski yöntemlerden biri olan bu işlemde, metal alt yapılı kaplamalar diş etinden görünür şekilde olduğundan arka dişlerde kullanımı daha yaygındır. Estetik olarak iyi bir görünüme sahip olmasa da, dayanıklılığının uzun olması en iyi avantajlarındandır. Ayrıca diğer porselenlere göre çok daha ekonomiktir. Metal içeren diş kaplamaları, diş eti çevresinde renk değişimlerine sebep olurken, malzeme kalınlığından dolayı uygulamada da daha fazla aşınma yapılmasına yol açar. Bu nedenle her zaman tercih edilmez.

Zirkonyum kaplama: Diş rengiyle malzeme renginin aynı olması, ışığı doğal gibi yansıtmasına olanak sağlar ve estetik açıdan tatmin edici sonuçlar sağlanır. Kaplama yapılacak dişten daha az kazımalar yapılır. Hem bu nedene, hem de metalin geçirgenliğine göre sıcak soğuk hassasiyeti minimum seviyeler iner. Kaplama altındaki diş çürümelerinin en az olduğu yöntemlerdendir.  Günümüzde en çok tercih edilen yöntemler arasında olan zirkonyum, Ankara diş kliniğimizde de tavsiye ve tercih edilenler arasındadır.

Seramik kaplama: Öndeki tek dişlerin kaplamasında porselen kullanımı yetersiz kalır ve istenilen sonuç alınamadığından seramik kaplamalar devreye girer. Bu kaplamalar bilinçli ve dikkatli kullanım ister. Aşırı kuvvet uygulandığında kırılma riski söz konusudur. Estetik diş ihtiyacında kullanılan yöntemdir.

Ankara diş kaplama fiyatları nasıldır?

Diş kaplamalarının fiyatlandırılması Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenir. Metal destekli kaplamalar devlet hastaneleri ve bazı kliniklerde sigorta ile yaptırılırken, estetik diş kaplamaları sigorta kapsamına dâhil değildir. Birçok faktör göz önüne alınarak yapılan fiyat belirlemeleri, yaşanılan bölgeye, diş hekiminin uzmanlığına ve kullanılacak malzemenin yapısına göre değişiklik gösterir. Ortalama estetik bir diş fiyatı 1000-2000 TL arasındadır. Ankara diş kaplama fiyatlarını kliniğimizden de ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.