Ankara Diş Çekimi

1

Ankara Diş Çekimi

Hepimiz inci gibi güzel, temiz ve sağlıklı dişlere sahip olmak isteriz. Sahip olduğumuz dişlerin yapısı zamanla tıbbi olumsuzluklar meydana gelir ve dişlerimizi kaybetmek zorunda kalırız. Bunun için yapmamız gereken en önemli şey ağız ve diş sağlığımıza dikkat etmektir. Fakat bazen ne yazık ki bunun önüne kendi çabalarımızla geçemeyiz. Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda Ankara diş çekimi bu sorunun çözümü olabilir. Diş üzerinde meydana gelen olumsuzluklar uzman diş hekimleri tarafından incelenmelidir. Diş hekimlerinin önceliği sahip olunan doğal dişin korunabileceği kadar korunmasından yanadır. Fakat bazı durumlarda maalesef bu mümkün olmamaktadır.

Diş çekimi doğal dişi korumanın mümkün olmadığı ve diğer tedavi yöntemlerinin de sonuç vermediği durumlarda diş hekimi tarafından Ankara diş çekiminde uygulanan tıbbi bir işlemdir. Dişlerin çekilmesini gerektirecek birçok sebep bulunabilir, bunlar; diş çürümeleri ve ileri derecede diş eti problemleri olabilmektedir.

Dişin Çekilme Sebepleri Nelerdir?

Diş ve diş etinde çeşitli sorunlar meydana gelir ve bu sorunların farklı tedavi yöntemleri vardır. Tıbbi probleme sahip olan diş, tedavilere cevap vermiyorsa artık çekilmesi gerekebilir. Diş çekiminin pek çok farklı sebebi olabilmektedir, bunun için eğer dişlerinizde bir probleme sahipseniz bir uzmana danışmanız gereklidir. Diş çekiminin bazı sebepleri şu şekildedir:

  • Süt Dişleri: Alttaki kalıcı olan dişlerin çıkabilmesi için bazı süt dişlerinin çekilmesi gerekmektedir.
  • Ortodonti: Ağız içi diş diziliminin düzgün hale gelebilmesi için bazı dişlerin çekilmesi gerekebilir. Çekilen dişlerden sonra alan düzenleme işlemi saha sağlıklı yapılabilir.
  • 20’lik Diş Çekimi: Gömülü 20’lik dişler; diğer dişlerin dokusuna, sinirine, damarlarına zarar vermemesi için alınabilir.
  • Çürük Diş Çekimi: Hasar görmüş, artık dolgu ya da kanal tedavisine cevap vermeyen çürük dişlerde çekilme işlemi yapılır.

Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Diş çekilmeden önce, diş hekimi dişin alınacağı bölgeye lokal anestezi enjeksiyonu vererek o bölgeyi uyuşturacaktır. Daha sonra uzman hekim, dişi kaplayan diş eti ve kemik dokusunu kesecektir. Son olarak alınacak dişi eliyle kavrayıp bağlarından gevşetmek için ileri- geri hareketlerle oynatıp çekecektir.

Diş çekimi sonrası kanama olması doğal bir sonuçtur. Bunun önlenmesi için diş hekimi, hastanın çekilen diş yerine gazlı bez yerleştirecek ısırmasını ister. Bazı çekimlerden sonra ise diş çekim bölgesinin düzgün kapanması için kendi kendine çözülebilen dikişler atabilir.

Diş Çekimi Ne kadar Sürer?

Diş çekimi günümüz teknolojik gelişmeler ile birlikte oldukça basit ve pratik hale getirilmiştir. Diş çekimi süresi; çekilecek dişe, ağızın yapısına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin ön dişlerin çekilmesi diğer dişlere göre daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Gömülü dişlerin, çene sinir hattına yakın olan dişlerin diş çekimi daha uzun sürebilir. Bunlardan ziyade dişin çekilmesi  işlemi uzman bir diş hekimi tarafından gerçekleştirildiğinde bu süre kısalmaktadır.

Diş Çekimi Sonrası Süreç Nasıl olur?

Diş  çekimi sonrasında oluşabilecek sorunları önlemek adına hekiminizin tavsiyelerine uymanız süreci daha rahat bir şekilde geçirmenizde faydalı olacaktır. İyileşme süresi genelde birkaç gün sürmektedir. Ağırı azaltmak için mutlaka diş hekiminin verdiği ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Diş çekilen bölgede oluşabilecek şişliği önlemek için bölgeye buz torbası uygulamak yararlı olacaktır. Diş çekiminden sonra çok sıcak ya da çok soğuk yemekler, çok sert yiyecekler yenmemelidir; çorba, yoğurt, puding gibi yumuşak besinler tüketilmesi önerilir. İyileşme sürecini hızlandırmak için sigara içilmemelidir.

Diş Çekimi Fiyatları Ne Kadar?

Yapılan diş işlemleri fiyatları, uygulanan yöntemlere ve işlemlere göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Yapılan bu işlemlerin fiyatları Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenir. Fakat bu fiyatlar kliniklere, hekimlere, uygulanan yöntemlere göre aşağı yukarı farklılıklar gösterebilir.

Diş çekimi fiyatları ise çekilecek dişe,  ne sebeple çekildiğine, çekimin  kolaylığına  ya da zorluğuna  göre değişebilir. Örneğin 20’lik dişin çekimi diğer dişlere göre biraz daha sıkıntılıdır. Diş  çekimi işlemi uygulanacağı zaman uzman bir hekime danışılmalı ve buna göre hareket edilmelidir.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.