Ankara Diş Beyazlatma

2

Diş Beyazlatma :

Beyaz ve sağlıklı dişler her bireyin toplumdaki özgüveni için vazgeçilmez  bir parçasıdır. Dış görüşün en önemli unsuru olan beyaz dişlere sahip olmak herkesin istediği ve uğurda nice çabalar harcadığı ve bu istenilen sonuçlara ulaşılamadığı takdirde psilokolojik sorunlar  ve depresyonlara kadar gidebilen bir sağlık sorunu  haline gelmiştir. Kişiler ilk önce evlerinde kendi yöntemlerini deneyip başarılı olamadıkları noktada bu estetik dokunuşlara ihtiyaç duymaktadırlar. Tüm sağlıkla ilgili gerçekleşecek operasyonlarda olduğu gibi diş beyazlatma işleminde de uzman bir diş hekimi ile çalışılması gerekmektedir. Braşında uzman olan bu hekimler ve gelişen teknolojiyi yakından takip edip bu gelişmeleri kliniklerinde uygulayan işletmeler ile bu işlem en kısa sürede en başarılı ve uzun ömürlü şekilde gerçekleşmektedir. Diş beyazlatma olarak adlandırılan bu işlem son yıllarda çokça başvurulan bir işlem olmuştur. Bu işlem klinik ortamında, işlem için gerekli tüm malzemeler ile birlikte yapılabilmektedir. Dişlerin yüzeyinde yer alan gözenekli yapıdaki minede zamanla veya çeşitli etkenler sonucunda oluşmuş bir renk değimi mevcuttur. Bu yöntemde  organik ve inorganik maddeler uygulanır. Ve diş beyazlatma jellerinin kullanılmaktadır.

            Dişlerin gün içinde sıkça fırçalanmasına, gerekli bakım ve temizliğin yapılmasına rağmen kişinin arzu ettiği beyazlığa ulaşılmaması durumunda sağlık kuruluşlarına başvurmasıyla gerçekleşmektedir. Dişlerde yer yer lekelenmeler ya da bütün dişin renginin değişimi ile ortaya çıkan bu farklılığın giderilmesi işlemidir. Bu işlemler başta beyazlatıcı renk değişimini eşitleyici diş macunları kullanımı olmak üzere lazer yardımıyla beyazlatma da mevcuttur. Perosit denen bir kimyasal maddenin kullanıldığı Bleaching yöntemi ise günümüzde en çok tercih edilen ve başarı oranı en yüksek olan diş beyazlatma yöntemidir. Bu yöntemler ile dişler eski sağlıklı ve beyaz görünümüne kavuşmaktadır.

            Dişlerin doğal beyazlığını kaybetmesinin ve koyu renkli bir hal almasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Bu farklılığın temel nedenleri kişinin gündelik alışkanlıklarından kaynaklandığı durumlar olduğu gibi biyolojik sorunlar sonucu oluşmuş durumlarda mevcuttur. Bunlardan bazıları; çocukluk döneminde dişlerin oluşması sırasında ortaya çıkan yapısal bozukluklar, kişinin bebeklik döneminde veya anne karnında iken kullanmış olduğu antibiyotikler ,özellikle gece uykuda dişlerin istem dışı sıkılması sebebiyle oluşmuş diş sinirlerinin canlı doğal yapısını kaybetmesi, beslenme ve diyetinde flor oranı yüksek besinleri tüketmeyi tercih etmesi, çay kahve ve kola gibi renkli içeceklerin fazla tüketilmesi, sigara tüketimi ,diş çürükleri sonrası amalgam dolgu işleminden sonra oluşan renk farklığı ve tüm bu nedenlerin dışında kalan kişinin yaşının ilerlemesi sonucu oluşmaya devam eden fizyolojik diş renklenmesi.

            Kişinin biyolojik yapısı ve çevresel etkenler sonucu oluşan dişlerdeki bu renk değişimi  iç renklenme ve dış renklenme olarak ikiye ayrılmaktadır. İç renklenme ve renk bozukluğu denen değişim dişin iç yapısına kadar nüfuz etmiş ve artık fırçalama ile giderilemeyecek olan lekelenmelerdir. Bunlar anne karnından itibaren kişinin diş yapısında oluşan bozulmalardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca kullanılan antibiyotiklere ve fazla tüketilen florlu gıdalara bağlı olarak da oluşan renklenmeler de bu gruba girmektedir. Bu tip hastalarda istenilen başarının sağlanabilmesi için diş beyazlatma işlemi yapılmalıdır.

Diğer bir renklenme türü olan dış renklenme ise dişin dış yüzeyinde daha çok kişinin alışkanlıkları sonucu oluşmuş lekelenmelerdir. Sigara başta olmak üzere çay kahve ve kola gibi koyu renkli içeceklerin tüketimi sırasında diş yüzeyine yapışması sonucu oluşan renklenmelerdir. Bu tip renklenmesi olan vakalarda diş beyazlatma işleminden önce diş taşı temizliği önerilmektedir. Ardından hastanın durumu incelenerek diş beyazlatma işlemi hastaya uygulanacaktır. İki ana başlık olarak belirttiğimiz bu renklenmeler dışında farklı renklenmelerin oluşması da mümkündür. Bu duruma ancak hekimin detaylı incelemesi sonucunda karar verilebilmektedir. Her hasta farklı tedavi ve yöntem gerektirdiği için doktor muayesi olamadan yöntem ve detaylı fiyat bilgisi bildirilmesi mümkün değildir. Tüm bu sorularınızın cevabı için uzman diş hekimlerimize başvurmanızı önermekteyiz.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.